Náchodský zámek

Custom Field

Lorem ipsum dolor sit amet

Category
Na kole

Na zámek můžete vyrazit také autem, ale není to taková zábava jako na kole, pro velké turisty klidně i pěšky. Od rozcestí na Kramolně (od nás cca 20 min na kole) se vydáte po asfaltové cestě obklopenou lesy směrem k Lipové Aleji Kateřiny Zaháňské. Tou dojedete nejdříve k vojenskému hřbitovu. Poznámka pro milovníky historie: hřbitov byl založen roku 1867 na západním okraji zámeckého parku v aleji na místě staršího pohřebiště s ostatky vojáků zemřelých roku 1762 za sedmileté války.

 

Cestou dále od hřbitova k zámku dorazíte k bývalému letnímu kinu, dnes oboře s daňky a muflony. Když budete mít štěstí, budou tam zrovna mláďátka. Od obory už je zámek na dohled. Dnes už byste nepoznali, že tento renesanční zámek byl původně gotický hrad z poloviny 13. století. Stejně velkou atrakcí, jako je zámek, jsou hnědí medvědi Dáša a Ludvík.

 

Máte chuť na pivo z náchodského pivovaru nebo na jinou dobrotu? Nechte kola u zámku a seběhněte po schodech na náchodské náměstí. Tam na vás čeká restaurace Beránek ve stejnojmenném hotelu. Ocitnete se tak na místě, kde sedával také románový hrdina Danny Smiřický ze Zbabělců Josefa Škvoreckého. Ten je mimochodem náchodský rodák, město Náchod (v jeho knize Kostelec) hraje důležitou roli. U nás si pak můžete po návratu z výletu půjčit z knihovničky jeho sbírku povídek Prima sezóna a začíst se do ní u bazénu.